Pokud je něco progresivní a, co se týče způsobů využití v různých průmyslových odvětvích, takřka všestrannou technologií, je to právě 3D tisk. Přestože se v minulosti jednalo spíše o výrobu prototypů, přistupuje se i k výrobě sériové, neboť některé, tvarově složité součásti, nelze jinou technologií v rozumném čase a za rozumnou cenu vyrobit. Pomocí 3D tiskáren lze zhotovit součásti z různých materiálů od plastů přes keramiku až po kovy.
3D tisk kovů
Hlavními výhodami 3D tisku kovů jsou zejména pevnost (často srovnatelná s jinými konvenčními způsoby výroby), dosažení složitých detailů, v mnoha případech úspora času a tím i financí, možnost opravy stávajícího dílu a v neposlední řadě i výroba prototypů bez nutnosti výroby speciálních nástrojů. Z kovových materiálů se pro 3D tisk nejčastěji používají nerezová ocel, hliník a titan. Co se 3D tisku kovů týká, existuje několik způsobů výroby.
Pomocí spékání práškových vrstev vznikají součásti metodou Selective laser sintering. Pomocí této metody se vyrábí hlavně formy, různé nástroje, jádra s chladícími kanálky nebo jiné tvarově složité součásti.
Direct metal laser sintering (DMLS) je metoda využívající lokálního roztavení kovového prášku a protavení do předchozí vrstvy. Metoda DMLS se využívá pro rychlou a zároveň velmi přesnou výrobu. Nachází využití zejména v leteckém, automobilním, elektronickém průmyslu, ale i v oblasti medicíny.